Teachers and parrents

Goldie does shopping together with her parents according to a pre-made shopping list. They do so to really buy just what they need.

Instructions:

Read the shopping list and calculate how much dollars and cents will cost Goldie's purchase.

Example

How much does Goldie pay for a shopping list purchase?

Shopping itemPrice for 1 piece
1 x doll4 $ 50 ¢
2 x juice2 $
1 x donut 70 ¢
2 x pie1 $ 10 ¢
1 x chewing gums 50 ¢
Together____$ __¢

Solution

How much does Goldie pay for a shopping list purchase?

Shopping itemPrice for 1 piece
1 x doll4 $ 50 ¢
2 x juice2 $
1 x donut 70 ¢
2 x pie1 $ 10 ¢
1 x chewing gums 50 ¢
Together11 $ 90 ¢

Solve exercises