Teachers and parrents

Instructions:

Click to buy the ingredients needed to prepare a meal and calculate how much you will pay for it.

Example

Linz sweets

Difficulty: more difficult

Preparation time: 30 minutes

Recipe: Mix 350 g of plain flour, 250 g of sugar, 2 eggs, spices and a softened cube in a bowl butter. Make a non-stick dough, wrap it in foil and let it rest in the fridge. Burn the oven to 180 ° C. Roll out a pancake from the dough and cut out the shapes. Fold on a baking sheet and bake for 5-10 minutes until the shapes turn pink. After cooling, combine with jam.

How much will you pay for the recipe ingredients?

Raw material Price
flour ____ $ __ ¢
butter ____ $ __ ¢
sugar ____ $ __ ¢
spice ____ $ __ ¢
eggs 10 pcs ____ $ __ ¢
together ____ $ __ ¢

Price list

Solution

Linz sweets

Difficulty: more difficult

Preparation time: 30 minutes

Recipe: Mix 350 g of plain flour, 250 g of sugar, 2 eggs, spices and a softened cube in a bowl butter. Make a non-stick dough, wrap it in foil and let it rest in the fridge. Burn the oven to 180 ° C. Roll out a pancake from the dough and cut out the shapes. Fold on a baking sheet and bake for 5-10 minutes until the shapes turn pink. After cooling, combine with jam.

How much will you pay for the recipe ingredients?

Raw material Price
flour 50 ¢
butter 1 $ 79 ¢
sugar 1 $ 45 ¢
spice 85 ¢
eggs 10 pcs 1 $ 80 ¢
together 6 $ 39 ¢

Price list

Solve exercises